šifra mistra leonarda

zakázaná šifra

Díky kontroverzi Brownova románu, ale i filmu samotného vůbec, nás snad už ani nepřekvapuje, že Šifra mistra Leonarda se v mnohých zemích, především na blízkém východě, stává zakázaným ovocem. Nepřekvapuje nás to ani v případě Američanů, kteří jsou sami o sobě trochu jiní tvorové, že ale dojde k tomu, aby zakázali Šifru i u nás, to nikoho nenapadlo ani v nejdivočejších snech. Já se ptám: Proč?

Samozřejmě nejde o celorepublikové stažení filmu, zatím se tento problém týká pouze jednoho kina, konkrétně na Chodovsku, kde se silně věřící majitel rozhodl, že Šifra prostě nebude. V produktivnějších hlavách ale okamžitě vyvstane několik otázek, na které asi nebude ani tak lehké odpovědět. Tak především - má vůbec majitel, nebo provozovatel kina právo omezovat diváka kvůli vlastnímu afektu vůči filmu? Majitel sám řekl, že Šifra mistra Leonarda ho "jako věřícího hluboce uráží". Obyvatelé okolí kina tedy nebudou moct zřít zatím největší trhák roku jen proto, že film uráží majitele kinosálu. Je to spravedlivé? To zjevně nikoho nezajímá. Především problém netkví ani tak ve filmu, jako v jeho pozorovateli. Nikde nikdo nehlásá, že se jedná o dílo podle skutečných událostí, jen se jimi inspiruje (což je tuplem na pováženou vzhledem k tomu, že Bible je víc výtvorem náboženství, než faktu). A přesto se najdou statisíce lidí (nechtějte vědět, jak bych je s chutí označil), které uráží, kteří dokonce této fikci věří, nebo prostě lidí, kteří už z principu odsuzují samotný námět, protože se jim nehodí do krámu (tedy celá církev). Všichni vědí, že film nejméně z poloviny proslavila všechna kontroverze, nejlepší reklama, kterou filmaři mohli od naštvaných věřících dostat, náboženství hold i dnes skýtá ohromnou manipulační sílu, kterou jen tak nezastavíte.
Ale zpět ke vztahu provozovatele kina, filmaře a diváka. Pokud je film zakázán pro celou zemi, budiž, nebylo by to poprvé a nebylo by to naposledy, jedná se ale o rozhodnutí vlády, které je většinou podepřené faktem, že film účelově napadá buďto ideologii země, nebo její náboženství, nebo je prostě sám o sobě natolik explicitní, že zákonné orgány ho zakážou/cenzurují jen kvůli tomu, že může diváka urazit/šokovat/cokoliv jiného. Ačkoliv i to jde do křížku se svobodou vyjadřování, musíme se smířit s tím, že ne všude panuje stejný režim. Pokud ale jeden provozovatel na základě toho, že se mu něco prostě osobně nelíbí, rozhodne o zákazu reprodukce filmu, je na pováženou, jestli něco takového vůbec může. Zákon mu to samozřejmě povolí, ale morálka by ho měla držet na uzdě, každý rozumný, i když jen trochu rozumný člověk, nemůže brát vážně to, co film vykládá. Jak jsem je chtěl označit? Klidně to vykřiknu do éteru - tací lidé jsou idioti.
Ať už jde o jakýkoliv film, rozhodně jeho tvůrci nejsou tak natvrdlí, aby uráželi diváka, pokud nejde o vyloženou satiru. Kontroverze kolem Da Vinciho šifry je prostě uměle vyvolaná a každý z těch, které jsem tak sprostě jmenoval, jen přikládají do ohně. A nejhorší na tom je, že na stupiditu těchto lidí paradoxně doplácí jediný – nevinný divák. Producenti samozřejmě vyhrají, už po prvním víkendu mají film zaplacený, bude to ale divák, jehož divácký osud leží na bedrech kinařů. A teď už nemluvím konkrétně, ale všeobecně, cenzura je veleznámá už od svých počátků, prošel si jí už Fellini a v menší míře i mnozí před ním, dnes už ale žijeme ve svobodnějším světě, existuje kouzelný rating, existuje spousta způsobů, jak se vyhnout hňupům, které film uráží. Až zítra, nebo později, půjdete na třetí X-meny, urazí vás, že celá lidská rasa, která neprošla X-ovým evolučním řetězcem, tu bude vyobrazena jako snůška rasistů? Těžko, stejně, jako jste si to nebrali k srdci v jedničce, nebo dvojce. Lidská hloupost je nekonečná.

Sony oznámilo, že se zanedlouho chystá natočit další Brownovu adaptaci, tentokrát Andělé a Démoni, kde si autor bere na mušku rovnou samotného Papeže, boří základy náboženství a nechává hlavní hrdiny přežít pád z jednoho kilometru. Najde se někdo, koho to urazí? Jistě! A komu to asi udělá největší reklamu? No, mě asi ne…přemýšlejte, lidé!