šifra mistra leonarda

šifra

Kolem díla Dana Browna se točí tolik historek, že by jich na prstech jedné ruky nespočítal. Jeho knižní bestseller, který se prodal už ve více než čtyřiceti milionech kusech, se totiž nebezpečně dotýká církevních hodnot a překrucuje fakta. Většina čtenářů s ní totiž neumí pracovat a nechává se šálit fakty, že některé z organizací, které jsou v knize zmíněné, jsou skutečné. Logicky se pak nabízí domněnka, že i kniha je pravdivá a odráží historické skutečnosti. A teď se kolem DaVinciho pozvedla další vlna nepokojů - má totiž být zadaptován do filmového příběhu. Příběh knihy by bylo trochu pošetilé prozrazovat, okrajově se ale děje dotknout můžeme, jelikož Šifra mistra Leonarda je velice obsáhlé dílo. Ve zkratce jde o to, že do obrazů slavného Lea byla zakomponována zpráva, která by mohla vést k ohromnému historickému bohatství - ne však materiálnímu, ale informačnímu. Bohatství, které by mohlo celou církev obrátit vzhůru nohama. Po celá staletí bylo tohle bohatství chráněno jistým spolkem (převorství sionské, které skutečně existuje, říká autor), se začátkem knihy se ale jiná organizace začne pídit po datech a smrtí strážce tajemství se roztočí neuvěřitelný sled událostí, které vedou až k závěrečnému, skutečně zajímavému rozuzlení. To odhaluje velké lži, které církev předkládá po celá staletí a rozebírá vztah Ježíše Krista a Máří Magdalény. V centru těchto událostí pak bloudí Robert Langdon a Sophie Neveu, kteří mají celé věci přijít na kloub. Příběh raději dál nebudu prozrazovat.

Pro Rona Howarda (Apolo 13, Ray, Grinch, Cinderella man, Čistá duše), který se zhostil režie celého projektu, rozhodně nebude jednoduché předvést Brownovu knihu veřejnosti ve formě filmového celku. Vynechejme teď veškerou kontroverzi, se kterou se kniha potýká, obtížně bylo také zredukovat ohromné množství informací do menšího časového úseku. Proto s ním spolupracoval scénárista Akiva Goldsman, který mimo jiné zadaptoval I Robot, nebo Čistou duši a napsal oba Schumacherovy Batmany. Doufejme, že fakt, že se Brownovi Goldsmanova adaptace líbí, by mohl naznačovat jisté kvality výsledného celku. Před touto dvojicí tedy stál obtížný úkol - Dan Brown píše knihy tak, že paralelně vypráví několik příběhů, které se většinou střetnou až těsně na konci. Pohrává si se čtenářem tak, že jednoduše předhazuje malé množství skutečných faktů, které ale z většiny obohacuje vlastní fantazií.

A ačkoliv je jeho kniha čistou fikcí, nebo - jak by jiní řekli - nepodloženými fakty, církev, ale i mnohá veřejnost, to bere dost vážně a dělají kolem pěkný binec. Řím se snaží co může, aby film vůbec nevznikl, horečnatě žaluje jednoho člověka za druhým a vyžaduje si změny ve scénáři. Na některá místa dokonce církev filmařům nesvolila zajít. Dokonce se odvážila i na drobné nadávky na účet autora. Menšinová skupina albínů zase požaduje, aby albín, který hraje poměrně velkou roli v příběhu, byl re-kolorizován. Mimochodem, zhostil se ho Paul Bettany (Master and Commander, Wimbledon). Dokonce i organizace Opus-Dei, která je v knize líčena jako ta, která celé spiknutí proti církvi plánuje, se filmařům ozvala, aby změnili pohled na organizaci. Prostě a jednoduše - každá skupina zastoupená v příběhu se cítí být dotčená. A to mohl být velký problém, neboť aby film byl dostatečně autentický, měl by probíhat na posvátné půdě slavných církevní staveb. A to v některých případech církev samozřejmě zamítla. Hlavní hrdinové se každopádně projdou po většině v knize zmiňovaných památek včetně Louvreu. Skutečnou Mona-Lisu ale neuvidíte, obraz se nesmí vystavovat silnému světlu a filmařská světelná technika by mu dvakrát neprospěla.

Co je ale na Leonardově šifře krom příběhu tak lákavé je určitě herecké obsazení. Tom Hanks, který ztvární Roberta Langdona, neboli profesora, který všemu přichází postupně na kloub, s Ronem Howardem nebude spolupracovat poprvé - mají za sebou už Apollo 13. Tom je pravděpodobně největší hvězda celého filmu, ostatně má za sebou většinou samé skvělé filmy (Road to Perdition, Trosečník, Apollo 13, Philadellphia, Forrest Gump, Zachraňte vojína Ryana) a také prošel poměrně velkou visuální změnou. Málokdo by si asi nevšiml té začínající plešky na hlavě a delších vlasů. Ne každému se to líbí. Společně s ním bude po evropských památkách pobíhat kouzelná a krásní Audrey Tautou, herečka, která se proslavila svou rolí Amélie z Montmartu, nebo Příliš dlouhými zásnuby a Špínou Londýna. Jedná se vůbec o její první počin v tak velké hollywoodské produkci a sama se kt omu staví dost spekticky, ačkoliv si, jako všichni, práci s režisérem pochvaluje. To ale nejsou jediné hvězdy, které se ve filmu objeví. Velikou příležitost tu dostal třeba Jean Reno, neboli detektiv Bezu Faché, který půjde po stopách ústřední dvojice. Již zmiňovaného Paula Bettanyho aka Silase bude ve filmu vést lídr organizace Opus Dei, kterého si zahraje Alfred Molina (Spider-man II, Frida).

V neposlední řadě tu ale uvidíme také úžasného Iana McKellena (X-men I-III, Gandalf z Pána Prstenů) jako Sira Teabinga, který má pomoct Audrey a Tomovi v rozluštění šifry. Nenechte se ale šálit jeho ochotou, má v příběhu poměrně zásadní roli. Doufejme, že filmu bude k dobru i poměrně velký rozpočet, který by se měl pohybovat mezi stem a sto dvaceti miliony dolarů. Film se momentálně nachází ve stádiu postprodukce, to znamená, že se dodělávají speciální efekty, míchají se postsynchrony, dodělává se zvukový mix, stříhá se, podstatná část tvorby filmu je prostě ještě v průběhu. To, jak se s tak nesmírně těžkou adaptací vypořádal Ron Howard se dozvíme v polovině května, přičemž Šifra mistra Leonarda bude zahajovat letošní francouzský festival v Cannes, což je skutečně velká pocta. Doufejme, že nezklame, všichni do něho vkládají velké naděje a přinejmenším by mohl trochu srazit kohoutek všem, kdo proti němu stále zbrojí.